Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

O nás

Náš příběh

Farma Kateřina se nachází v Krušných horách na pozemcích v nadmořské výšce od 730–910 m n. m. Rodinná farma zahájila činnost v roce 1995 na třičtvrtě hektaru a s jednou kravkou. Tři roky poté jsme měli 28 ha a 10 kravek na vazném ustájení. Postupně se stav pozemků zvyšoval tak, že se nyní hospodaří na rozloze cca 300 ha trvalých travních porostů. Takřka od počátku jsme v ekologickém režimu pod kontrolní organizací KEZ.

Rodinná farma je zaměřena na chov krav bez tržní produkce mléka plemene Limousine a jejich kříženek a plemene Salers. V současné době má stádo do 150 kusů. Od dubna do konce září až října jsou zvířata na pastvinách. Pokud počasí dovolí i déle. Na zimu jsou zvířata v zimovištích na volném ustájení. Náš hlavní produkt jsou především plemenná zvířata. Býčky odchováváme teď už hlavně na farmě a pak jsou stejně jako jalovičky prodáváni do jiných chovů. Naše zvířata se najdou jak u nás v republice, tak i v zahraničí (Německo, Slovensko, Polsko). Chovatelé, kteří si od nás zvířata kupují, se většinou vracejí. Jsou spokojeni jak s produkcí, tak s povahou zvířat. U nás jsou s námi v každodenním kontaktu a pak je s nimi snadnější manipulace. Vyvracíme tak mýty o povaze „limuzínů“. Máme uzavřený obrat stáda, jen kvůli rozšíření genetické základny se občas nakupují jalovice. Reprodukce je zajišťována inseminací a nákupem plemenných býků, z tuzemska a hlavně ze zahraničí.

Náš chov prezentujeme pravidelně na výstavách v Brně a Českých Budějovicích. Účastnili jsme se i v Paříži na největší evropské výstavě SIMAGENA, v zemi původu plemene limousine, kde jsme dosáhli historického úspěchu. Dále na výstavě v Německu.

Nacházíme se před kolaudací bourárny a prodej masa ze dvora tak bude naší další činností.

Na farmě jsou dále koně na dožití – klisna Tarpana a hucul. Dále chov králíků plemene Německý strakáč, Hyla a Francouzský beran.

Za chov skotu byla ekofarmě Kateřina udělena regionální značka: KRUŠNOHOŘÍ – regionální produkt za Chov plemene Limousine „Ze Svaté Kateřiny“.

Na naší farmě je zapojená celá rodina. Prvotní myšlenka rodičů má svého následovníka, syna Lukáše. Zkusil si práci v jiných oborech, přehodnotil plno souvislostí a vrátil se k nám domů – na farmu. Dcera Lucka se stará o králíky a vymýšlí jména pro telátka.

Na farmu občas zavítají školy a školky, kde jim uděláme komentovanou prohlídku. S prevencí a výchovou je nejlépe začít od těch nejmenších.

Naše moto, se kterým chceme dál pokračovat, je „KDO TO DĚLÁ OD SRDCE, TAK JE TO VIDĚT“. Málokdo má ten dar, dělat co ho baví.

Historie

Farma Kateřina

zrození nejen farmy

1995

Rodinná farma zahájila činnost v roce 1995 na tři čtvrtě hektaru a s jednou kravkou. Také se nám narodila dcera Lucie a syn Lukáš!

rozrůstáme se

1998

Přikupujeme pozemky a po třech letech hospodaříme na 28 ha a v chovu máme 10 kravek na vazném ustájení.

první výstava

2010

Účastníme se naší první výstavy v Brně na Animal Vetex s jalovičkou Emmou a odvážíme si 1. místo v kategorii mladší jalovice.

dále se rozrůstáme

2012

Naše forma se stále rozrůstá a nyní hospodaříme na pozemcích o rozloze 200 ha a v stádu máme 150 kusů kravek.

3. místo z Paříže

2017

Účastníme se prestižní výstavy v Paříži - SIMAGENA a přivážíme si vzácný úspěch, 3. místo v kategorii mladí býci - Bláha ze Sv. Kateřiny.

návrat syna

2020

Syn Lukáš se vrátil na Kateřinu i na farmu.

ekofarma roku

2022

Naše farma se stala výhercem soutěže o Bartákův hrnec vyhlašovaná Svazem ekologických zemědělců o nejlepší ekologicou farmu.

Naše moto, se kterým chceme dál pokračovat.

20XX

``KDO TO DĚLÁ OD SRDCE, TAK JE TO VIDĚT!`` Málokdo má ten dar, dělat co ho baví.

Napsali o nás

23. 7. 2022 – iDNES.cz
Bio nemá být něco extra, ale úplně běžná věc, říká majitel ekofarmy roku

14. 5. 2022 – Mostecký DENIK.cz
Manželé Loosovi z Mostecka získali za chov skotu titul Ekofarma roku 2022

14. 5. 2022 – enviweb.cz
Ekofarmou roku je Farma Kateřina z Krušných hor

12. 5. 2022 – pro-bio.cz
Ekofarmou roku je Farma Kateřina z Krušných hor

6. 3. 2017 – Velvyslanectví České republiky v Paříži
Čeští býci Bláha a Borec „na stupních vítězů“ veletrhu SIMAGENA v Paříži